.
 
     

14 września do Polski przyleciała grupa młodych ludzi z Libanu.
Dwaj polscy salezjanie pracujący w Libanie ks. Kazimierz Gajowy i ks. Jarosław Dobkowski organizują za pośrednictwem Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie dwutygodniowy pobyt młodzieży z Libanu w Polsce w dniach 14 - 27 września 2006 r. Podczas trwającego 33 dni ostatniego konfliktu miedzy Izraelem a Hyzballahem, bardzo ucierpiał caly Liban. Zostały zniszczone mosty, drogi, domy mieszkalne, szkoły. Wszyscy Libańczycy bardzo ucierpieli, ale w sposób szczególny dzieci i młodzież. Polska placówka dyplomatyczna w Bejrucie w osobie pana konsula Sławomira Krajczynskiego, we współpracy z Don Bosco Technique Fidar, pragnie pomoc choć niektórym z nich, w powrocie do normalnego życia i zapomnieniu o koszmarnych dniach wojny. Stąd idea zorganizowania wyjazdu dla 20 dzieci i młodzieży do Polski. Młodzież przez kilka dni zatrzyma się w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie, następnie uda się do Częstochowy, Krakowa i Zakopanego.
Jest to grupa wywodząca się z Centrum Salezjańskiego, uzdolniona artystycznie. W celu zaprezentowania swojej kultury przygotowali spektakl folklorystyczny oparty na tańcu i pieśniach oraz koncert piosenek arabskich, francuskich, włoskich i ...polskich. Przywiozą również własną dokumentację z czasu wojny.

Salezjanie są w Libanie od 1952 roku. W 1999 roku rozpoczęła się budowa Don Bosco Technique Fidar, szkoły zawodowej. Po wojnie domowej 1975-89 szkolnictwo zawodowe zostało bardzo zniszczone, stąd też salezjanie widząc to przez lata zabiegali o środki na budowę nowoczesnej szkoły zawodowej. Taka szkoła została otwarta 2002 roku dzięki wsparciu finansowemu rządu niemieckiego, Wspólnoty europejskiej, organizacji poza rządowej VIS (Volontariato internazionale per lo Svilvppo) i poszczególnym darczyńcom. Informatyka, elektryczność, PLC mechanika samochodowa, aluminium, urządzenia chłodnicze, księgowość, są to kierunki zawodowe szkoły. Dodać należy, że od początku funkcjonowania szkoły dyrektorem jest polski salezjanin ks. Kazimierz Gajowy (od 22 lat na misjach na Bliskim Wschodzie), a ekonomem jest ks. Jarosław Dobkowski (21 lat na misjach). Oprócz szkoły przy centrum funkcjonuje oratorium, w którym prowadzone są zajęcia poza szkolne. Istnieją kółka zainteresowań: muzyczne, plastyczne, językowe itp. Animatorzy z oratorium bardzo czynnie włączyli się w pomoc humanitarna organizowaną przez DBT. Każdego prawie dnia organizowali paczki doraźnej pomocy, które następnie były rozwożone po okolicznych centrach dla uchodźców. To dzięki ich fizycznemu zaangażowaniu pomoc organizacji pozarządowych mogła szybko dotrzeć do potrzebujących. Dla tejże grupy udało zdobyć się finanse pokrywające częściowo koszty wyjazdu do Ojczyzny Papieża Jana Pawła. Nie jest to cała suma, dlatego będziemy wdzięczni za każde wsparcie. Cały koszt pobytu młodzieży w Polsce to 23500 USD.
Wiecej na stronie internetowej - Misje Salejańskie.

Konto złotówkowe: PKO BP o/xvi Warszawa 50 1020 1169 0000 8702 0009 6032
Z dopiskiem: "Młodzież w Libanie"

Byłoby miło, gdyby udało się ufundować dla nich jakieś prezenty. Tak, aby mogli zabrać je do swojego kraju i miło wspominać pobyt w Polsce. A może dzięki Waszej hojności uda się znaleźć więcej prezentów również dla tych dzieciaków, które przylecieć do Polski nie mogły.
A może znajdzie się jakiś sprzęt np. dla szkoły w ich miejscowości ?
To taki gorący pomysł z ostatniej chwili. Wszystko zależy od Waszej inicjatywy i chęci.

Zobaczcie zdjęcia z przyjazdu grupy zaproszonej przez Salezjanów.

14 wrzesnia po przylocie do Warszawy młodzież udzieliła licznych wywiadów telewizyjnych i radiowych. Wieczorem udali się na wycieczkę autokarową po Warszawie.
W piątek, 15 września, młodzież z Libanu zwiedzała stolicę Polski: Zamek Królewski, Katedrę Warszawską, starówkę oraz Pałac Kultury i Nauki. Tego dnia wraz ze wspólnotą salezjańską z Ośrodka Misyjnego udała się na święto Rodziny Salezjańskiej do Czerwińska.
W niedzielę, o godz. 10.30, odbył się krótki program artystyczny w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej. W parafii bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, o godz. 13.15, Libańczycy uczestniczyli we Mszy świętej, a następnie zaprezentowali swój program słowno - muzyczny. Po południu młodzież udała się do Częstochowy. W planach jest też Kraków i Zakopane.

Zobacz informacje o pobycie dzieci z Libanu zaproszonych przez UM w Łodzi.

strona uruchomiona przez Grzegorza Stańczyka w przypadku wątpliwości proszę o kontakt: biuro@stanczyk.com.pl, +48 606 831 832